Predsednik Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS) Slobodan Beljanski izjavio je da bi Skupština Srbije trebalo da konstatuje prestanak poslaničkog mandata lideru radikala Vojislavu Šešelju nakon što parlament primi pravnosnažnu presudu Mehanizma za ratne zločine u Hagu, po kojoj je Šešelj osuđen na 10 godina zatvora.
Beljanski je agenciji Beta rekao da prema zakonu, mandat poslanika prestaje ako je on pravnosnažno osuđen u trajanju od najmanje šest meseci.
“Propisano je da poslaniku prestaje mandat dostavljanjem pravnosnažne sudske odluke. Skupština Srbije potom samo konstatuje prestanak mandata na zasedanju koje je u toku ili na prvom sledećem zasedanju. Dakle, sudska odluka bi trebalo da bude dovoljna kao razlog za prestanak mandata pre isteka vremena”, naveo je Beljanski.
Na pitanje da li postoje pravni osnovi za zabranu Srpske radikalne stranke, Beljanski je rekao da se u Zakonu o političkim strankama navodi da se takvi uslovi mogu steći ukoliko politička stranka krši zajamčena ljudska i manjinska prava, kao i ukoliko izaziva nacionalnu, rasnu i versku mržnju.
On je dodao da je za zabranu stranke potrebno da bude pokrenuta inicijativa pred Ustavnim sudom Srbije i precizirao da takvu inicijativu mogu da pokrenu Vlada Srbije, nadležno ministarstvo ili Republičko javno tužilaštvo.
Prema njegovim rečima, Ustavni sud je u više navrata odlučivao po sličnim pitanjima i donosio je “kontradiktorne” odluke.
Na pitanje da li postoje elementi za krivičnu odgovornost Vojislava Šešelja zbog slučaja gaženja hrvatske zastave u Skupštini Srbije i vređanja visoke državne delegacije iz te susedne zemlje, Beljanski je rekao da postoji krivično delo kojim se sankcioniše povreda ugleda strane države ili medjunarodne organizacije.
Međutim, dodao je on, o tome odlučuje Republičko javno tužilaštvo, u zavisnosti od odgovora na pitanje da li je to krivično delo možda učinjeno u zaštiti opravdanih interesa ili nije postojala namera omalovažanja.
Beljanski je podsetio da je poslanik zaštićen imunitetom, koji propisuje da se protiv njega ne može voditi krivični postupak u kome se može izreći zakonska kazna.
Ostavite komentar