Foto: Canva/Nuns.rs
Nacrti navedenih zakona sadrže brojne odredbe koje imaju negativne posledice na privatnost građana, nepovredivost stana, zaštitu novinarskih izvora, slobodu udruživanja, zabranu diskriminacije, ali i zaštitu drugih prava i sloboda građana od prekomernih ovlašćenja policijskih službenika.
Organizacije civilnog društva organizuju ovu konferenciju za štampu kako bi predstavile detaljniju analizu objavljenih nacrta i podstakle dalju diskusiju oko mogućih izmena zakona.
Govornici:
Bojan Elek, Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Vladica Ilić, Beogradski centar za ljudska prava
Rade Đurić, Nezavisno udruženje novinara Srbije
Filip Milošević, Share fondacija
Moderatorka: Nina Nicović
Na konferenciji, dole potpisane organizacije žele da skrenu pažnju na manjkavosti predloženih rešenja i ukažu na potrebu za izmenama kako bi se osigurala demokratska kontrola rada policije i bolje zaštitila prava i slobode građana Srbije. Budući da navedene ciljeve nije moguće u potpunosti obezbediti učešćem na malom broju okruglih stolova zakazanih tokom trajanja javne rasprave, dole potpisane organizacije žele da širu javnost i predstavnike građana u Narodnoj skupštini Republike Srbije upoznaju sa spornim odredbama objavljenih nacrta, koje se prevashodno odnose na biometrijsku obradu ličnih podataka putem masovnog biometrijskog nadzora, proširivanje ovlašćenja policije i mogućnosti političkog uticaja na rad policije.
Podsećamo da je ovo drugi pokušaj izmene zakona o unutrašnjim poslovima, i da je prethodni nacrt bio povučen upravo zbog brojnih nedostataka na koje su ukazivale organizacija civilnog društva i međunarodna javnost.
Organizacije civilnog društva:
SHARE Fondacija
Nezavisno udruženje novinara Srbije
A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava
Partneri Srbija
Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za ljudska prava
CEPRIS
YUCOM – Komitet pravnika za ljudska prava
Slavko Ćuruvija fondacija
Eko straža
Pratite događaj putem livestreama od 12h.
Ostavite komentar