Povodom javnih reakcija na presudu Apelacionog suda u Beogradu od 10.06.2019, kojom je pripadnik romske etničke zajednice oslobođen od optužbe da je izvršio krivično delo obljube sa detetom, CEPRIS smatra da su našem društvu preko potrebne rasprave o značajnim pitanjima koja se tiču pravosuđa, kao i pravnosnažnih sudskih presuda. U tom smislu, dobrodošlo je i razmatranje pomenute presude Apelacionog suda, kako od strane pravnih stručnjaka, tako i od svih drugih koji su za ta pitanja zainteresovani. Uloga sudskih presuda jeste da reše pojedinačan pravni spor ali je katkad njihova uloga i ta da pokrenu debatu o pojedinim važnim društvenim problemima.
Međutim, kao i u svakoj debati, tako i u ovoj, lična i politička diskreditacija sudija koji donose stručnu i minuciozno obrazloženu presudu, kao i pozivi na njihovu odgovornost zbog donete presude, ne doprinose razmatranju spornih pravnih i društvenih pitanja. Naprotiv, one skreću pažnju s realnih problema na teren banalnih politikantskih obračuna. U tom smislu apelujemo na pravne stručnjake i laike da se detaljnije pozabave argumentima za i protiv stanovišta koja su izražena u presudi, imajući na umu da se ti argumenti ne pobijaju političkim i ličnim kvalifikacijama na račun sudija koji postupaju stručno i u dobroj veri.
Kada se umesto argumentovane rasprave pređe na teren lične, a politički motivisane diskvalifikacije sudija, čini se dvostruka šteta. Prva i manja je što se nanosi ozbiljna šteta ličnom ugledu sudija. A druga i znatno ozbiljnija je da se problemi koje presuda pokreće, kao što su pitanja pravne zablude, prava deteta, značaja stručnog veštačenja kao dokaznog sredstva, adekvatne krivično-pravne politike (da pomenemo samo neke) ne razrešavaju, nego se potpuno zanemaruju. Time se nasušna potreba društva za razložnom debatom o pravosuđu i sudskim presudama pretvara u sredstvo za politička i ideloška razračunavanja.
Ostavite komentar