U CEPRIS-u istražujemo pojave u pravosuđu, ukazujemo na probleme koji se mogu pojaviti, vršimo stručne analize zakona i postupanja u praksi i predlažemo adekvatnija rešenja. Istraživački radovi, analize, prikazi i komentari predstavlјaju istraživanja članova i saradnika CEPRIS-a u cilјu stimulisanja akademske diskusije oko važnih pitanja iz oblasti pravne nauke i prakse. Istraživački radovi ne predstavlјaju zvanične stavove CEPRIS-a.
Analiza: Korak bliže ka tužilačkoj policiji - U situaciji kada je policija primarno odgovorna svojim starešinama, kada opstanak na poslu i karijera policijskog službenika zavise od policijskih starešina, a pri tome i Zakon o policiji propisuje obavezu policijskog službenika da izvrši svako naređenje starešine, nema dileme da će policijski službenik dati prednost naređenjima svojih starešina u odnosu na zahtev javnog tužioca.
Polazne osnove za usvajanje Zakona o Pravosudnoj akademiji - Za potrebe učestvovanja u javnoj raspravi Zakona o Pravosudnoj akademiji, Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) sačinio je Polazne osnove za usvajanje Zakona o Pravosudnoj akademiji, čiji su autori Vida Petrović Škero, sudija u penziji, nekadašnja predsednica Vrhovnog suda Srbije, Goran P. Ilić, redovni profesor katedre za krivično pravo Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Ana Zdravković, doktorantkinja na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu sa položenim pravosudnim ispitom.
Analiza postupka izmene i donošenja pravosudnih zakona radi usklađivanja sa Aktom o promeni Ustava - Analiza postupka izmene i donošenja pravosudnih zakona radi usklađivanja sa Aktom o promeni Ustava Republike Srbije je sačinjena na osnovu posmatranja tog procesa i razmatranja svih dostupnih podataka, pre svega podataka koje je objavilo Ministarstvo pravde, ali i onih koje je pribavio CEPRIS. Ova Analiza rezultat je rada sudije Apelacionog suda u penziji, bivšeg člana Visokog saveta sudstva i člana CEPRIS-a Sava Đurđića.
Model Poslovnika o radu VSS i Model Poslovnika o radu VST - Model Poslovnika o radu Visokog saveta sudstva (VSS) i Model Poslovnika o radu Visokog saveta tužilaštva (VST) rezultat su rada Marijane Pajvančić, profesorke Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu u penziji i Sofije Mandić, diplomirane pravnice, koje su obe članice CEPRIS-a. Pri izradi ovih modela, autorke su kao osnove rešenja koristile komentare i sugestije koje je CEPRIS upućivao VSS i VST u postupku izrade oba poslovnika, a koji su tek u manjem obimu prihvaćeni.
Model Poslovnika o radu Komisije za odlučivanje o prigovorima - Model Poslovnika o radu Komisije za odlučivanje o prigovorima rezultat je rada Radovana Lazića, javnog tužioca u Apelacionom javnom tužilaštvu u Novom Sadu upućenog u Tužilaštvo za ratne zločine, zajedno sa saradnicama - Bojanom Savović, javnom tužiteljkom u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu i Anom Zdravković, doktorantkinjom na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Model CEPRIS-a predviđa različita rešenja u odnosu na Poslovnik koji je usvojio Visoki savet tužilaštva kada je u pitanju, između ostalog, sastav Komisije, kvorum za rad Komisije, kao i izuzeće člana Komisije.
Model Pravilnika o vrednovanju rada sudija i predsednika sudova - Model Pravilnika o kriterijumima, pokazateljima, načinu i postupku vrednovanja rada sudija i predsednika sudova rezultat je rada Ane Stamenić, sudije Višeg suda u Novom Sadu, zajedno sa saradnicima – profesorom Miodragom Jovanovićem i advokaticom Natašom Stojadinović. Model sadrži konkretne pravce za ostvarivanje svrhe vrednovanja rada sudija – procenu, održavanje i unapređenje kvaliteta rada, uz poštovanje nezavisnosti sudije u cilju jačanja poverenja javnosti u rad sudije i suda.
Primedbe na nacrte Zakona o javnom tužilaštvu i Visokom savetu tužilaštva - Nakon što je prošle godine Skupština Srbije proglasila Akt o promeni Ustava, javila se potreba za izmenom dva tužilačka zakona – Zakona o javnom tužilaštvu i Zakona o Visokom savetu tužilaštva. Početkom decembra 2022. godine Ministarstvo pravde je objavilo nacrte navedenih zakona i zakazalo javne rasprave povodom primedbi, predloga i sugestija u vezi sa nacrtima. CEPRIS je iskoristio svoje pravo i dostavio Ministarstvu pravde Polazne osnove za usvajanje tužilačkih zakona, nakon toga Primedbe na njihove radne verzije, a sad i Primedbe na nacrte pomenutih zakona.
Primedbe na nacrte Zakona o sudijama, uređenju sudova i Visokom savetu sudstva - Nakon što je prošle godine Skupština Srbije proglasila Akt o promeni Ustava, javila se potreba za izmenom tri sudska zakona – Zakona o sudijama, Zakona o uređenju sudova i Zakona o Visokom savetu sudstva. Početkom decembra 2022. godine Ministarstvo pravde je objavilo nacrte navedenih zakona i zakazalo javne rasprave povodom primedbi, predloga i sugestija u vezi sa nacrtima. CEPRIS je iskoristio svoje pravo i dostavio Ministarstvu pravde Polazne osnove za usvajanje sudskih zakona, nakon toga Primedbe na njihove radne verzije, a sad i Primedbe na nacrte pomenutih zakona.
Analiza “Izbori pred Upravnim sudom 2022. godine – pregled postupanja i odluka” - U Srbiji se u poslednjoj deceniji beleži ozbiljno urušavanje građanske demokratije i vladavine prava kao osnovnih ustavnih načela. Vladavina prava, kao osnovna pretpostavka Ustava, obuhvata slobodne i neposredne izbore. Predsednički, republički i lokalni izbori održani 3. aprila 2022. godine bili su, prema dostupnim podacima, izbori sa najviše povreda prava u poslednjih dvadeset godina.
Komparativna analiza uređenja sudova - Komparativna analiza uređenja sudova prof. dr Bojana Spaića obrađuje dva zakona koja moraju da se usklade sa izmenjenim Ustavom - Zakon o uređenju sudova i Zakon o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava. U Analizi se razmatra postojeća organizacija sudova i organizacija sudova u drugim evropskim državama, da bi se konačno izložili mogući zaključci i preporuke za reformu organizacije sudstva.