Neophodno je da se sastavi nova radna grupa i izrade novi predlozi izmena Ustava u oblasti pravosuđa jer je postojeće nemoguće uskladiti sa preporukama Venecijanske komisije, zaključak je konferencije za novinare Društva sudija Srbije.
Piše: Bojana Pavlović
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević istakla je da je Venecijanska komisija u svom mišljenju iznela gotovo iste primedbe koje je na predloge izmena Ustava iznosila i stručna javnost tokom njihove izrade.
„Ovako veliki broj primedaba ukazuje da je nemoguće ove amandmane popraviti i da treba da se pristupi izradi novih“, istakla je Boljević i dodala da očekuje da bude oformljena nova radna grupa koja bi sastavila novi nacrt.
Boljević je istakla da mišljenje upravo ukazuje da je neophodno da u izradi novih predloga učestvuju stručnjaci iz oblasti ustavnog prava.
„Ustav je temelj vladavine prava i svih naših prava kao građana. Da bi Ustav bio dobar, važan je proces njegovog donošenja jer mu on daje legitimitet“, navela je Boljević.
Sudija Apelacionog suda Miodrag Majić rekao je da se nameće pitanje šta dalje nakon reakcije ministarstva koja je po njegovoj oceni – zabrinjavajuća.
„Ministarstvo je navelo da je zadovoljno ovakvim mišljenjem što govori u kom će pravcu ići promene. Zabrinjava to što se formiranje nove radne grupe i otvaranje rasprave uopšte ni ne pominju kao opcije“, rekao je Majić.
Majić je istakao da će Srbija, ako se i kada bude približila Evropskoj uniji, zbog ovakvih ustavnih rešenja ponovo biti vraćena na „popravni“, pošto su neprihvatljiva.
Stavovi komisije u vezi sa izmenama u tužilaštvu takođe su se podudarili sa zamerkama strukovnih udruženja tužilaca, naveo je Milan Antonijević iz Komiteta pravnika za ljudska prava (YUKOM).
„Komisija je navela da rešenja ne mogu da opstanu na ovaj način i dala konkretne korake šta mora da se promeni i više prihvatljivih opcija. To nas opet dovodi do neophodnosti nove rasprave“, rekao je Antonijević.
Potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak rekao je da je Srbija otvorila pregovore sa EU na osnovu akcionog plana koji je podrazumevao i određene izmene u oblasti pravosuđa, a potom poslali predloge amandamane koji ne idu u tom pravcu.
„Ovaj posao je odavno trebalo da bude završen. Prema akcionom planu Srbija bi trebalo da već ima izmenjen ustav. Mi smo te rokove probili. Pisanje amandmana na osnovu ovih preporuka nije moguće – komisija na nekoliko mesta kaže da ovako ne može, ali ne kaže kako može“, rekao je Međak i naveo da Srbija mora da se vrati u okvire akcionog plana.
Podsetimo, u okviru pregovora o pristupanju Evropskoj uniji Srbija se obavezala da će učiniti izmene Ustava i drugih pravnih akata da bi otklonila politički uticaji na pravosuđe. Sudije, tužioci i pravnici iz strukovnih udruženja, pridružili su se izradi ovih izmena i dostavili svoje predloge. Oni su, međutim, ubrzo napustili radnu grupu pošto je ministarstvo izbegavalo da ove predloge razmotri.
Ministarstvo pravde poslalo je Venecijanskoj komisiji nacrt izmena Ustava kojima se usprotivila celokupna stručna javnost.
Komisija je prošlog ponedeljka objavila mišljenje o predloženim izmenama u kome je naglasila da postoji šest problema koje treba rešiti. I ministarstvo i predstavnici strukovnih udruženja izjavili su da su zadovoljni mišljenjem komisije, tumačeći ga, međutim, na različite načine.
Ostavite komentar