
Izmene kaznene politike koje je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, osim što su populističke i predstavljaju mešanje izvršne u sudsku vlast, još jednom pokazuju da živimo u autoritarnoj državi u kojoj su institucije odavno mrtve i u kojoj jedan čovek odlučuje o svemu, slažu se sagovornici Istinomera.
“Polako, ali sigurno dobijamo nešto što zaista nismo imali, bar ne u poslednjih 30 godina, a to je da vam neko otvoreno na televiziji, sa nacionalnom frekvencijom, kaže da ima ambiciju da sudi, presuđuje, prikuplja dokaze i mislim da svakog ko ima i malo zdravog razuma to mora da plaši“, kaže u razgovoru za Istinomer Sofija Mandić, članica Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS) povodom najave predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će u roku od mesec dana doći do izmene kaznene politike, pre svega kad je reč o minimalnoj i maksimalnoj kazni zatvora, koja podrazumeva i uvođenje doživotne kazne zatvora za najteža krivična dela.
“Ako oni to misle za mesec dana da završe, neka nam je sa srećom. Ili možda već imaju nešto što do sada niko nije video, ili će to da opet završi u nekom uskom krugu… sve je teoretski moguće”, kaže Majić.
“Ono što se predlaže je najjednostavnije i deluje ljudima kao neki čaroban potez, koji će da promeni stvari. To nema nikakve veze. Sve ostalo je mnogo teže, a to podrazumeva čišćenje državnog aparata koji učestvuje u procesuiranju krivičnih dela, pre svega policije, tužilaštva, sudstva od bilo kakvih kontakata sa kriminalnim elementima, sklanjanje onih koji su podložni korupciji, popravljanje ambijenta u kojem pravosuđe radi, sklanjanje te šape politike od pravosuđa“, kaže Majić, dodajući da ovim poslom očigledno niko neće da se pozabavi.
Posle iznetih kritika, predsednik Srbije Aleksandar Vućić određene sudije, među njima pre svega Miodraga Majića, označio je kao “žute” sudije, koje “ne procesuiraju kriminalce” i “idu u strane ambasade po mišljenje”. Upitan da prokomentariše izneto mišljenje Miodraga Majića o najavljenim izmenama krivičnog Zakonika Vučić je rekao:
“Ovo je upravo potvrda onog o čemu govorim, a gomila ljudi ćuti. Prosto, nemate ambijent u kojem je pravosuđe ostavljeno bez pritiska politike. To nije ambijent u kojem pravosuđe može da da neke ozbiljnije rezultate, osim onih koji su naručeni i koji su onakvi kakve gledamo sve ove godine, pa i decenije. Ništa se ne može promeniti dok se ne ukloni politički pritisak na prvosuđe i sve njegove organe”, kaže Majić.
“Time je apsolutno ugrožena bezbednost tih ljudi, iako oni to možda sami neće reći, ali oni nemaju nikakvu zaštitu, kreću se, kao i svi mi, na ulici, u sudovima… I kada neko, kao što je predsednik države, kaže da vi idete u strane ambasade, da služite stranim državama, a ne zakonima i Ustavu vaše zemlje, to je znak da bilo ko može da vam naudi“, kaže Sofija Mandić u razgovoru za Istinomer, dodajući da će posle taj isti koji je stvarao atmosferu u kojoj je napad moguć reći: “Pa, da, ali mi nismo pozvali da neko bude fizički napadnut, baš nam je žao, mi ćemo tražiti da se vinovnici uhapse“… „To su već viđeni scenariji, tako da ne mislim da je previše paranoično reći da takve izjave, konkretno o sudiji Majiću, ugrožavaju njegovu bezbednost“, kaže Mandić.
Ona smatra da su poslednji potezi predsednika Vučića vezani za pravosuđe samo još jednom pokazali da živimo u autoritarnoj državi u kojoj su institucije odavno mrtve i u kojoj jedan čovek odlučuje o svemu. “Mislim da je odlična izjava momaka iz Lokalnog fronta koji su, na ‘Ibarskom maršu’ kada su stigli pred Beograd, rekli: “Nalazimo se pred ulaskom u prestonicu države koja ne postoji’“, kaže Mandić.
Ostavite komentar