Prema procenama uglednih međunarodnih i domaćih organizacija koje se bave istraživanjem korupcije u Srbiji postoji visok nivo korupcije u svim segmentima društva, kažu u centru za pravosudna istraživanja.
Istovremeno ukazuju i na neophodnost obezbeđivanja čvrstih garancija nezavisnosti javnog tužilaštva.
“Povod za ovu diskusiju je ustvari jedan opšti utisak javnosti da tužilaštvo nema ne očekivane, nego nema adekvatne rezultate kada se radi o suzbijanju visoke korupcije. Pre svega, onih visokih oblika korupcije u koji su umešani najviši segmenti i politička moć na prvom mestu, ali i ekonomska moć. U tom delu jednostavno nema rezultata i tu je očigledno da postoji neki problem zbog čega tužilaštvo i pored svih organizacionih promena, znate da je pre skoro 20 godina osnovano Tužilaštvo za organizovani kriminal, sada već više godina rade i posebna odeljenja za suzbijanje korupcije”, rekao je Radovan Lazić, član Državnog veća tužilaca.
Lazić je podsetio i na mehanizme zaštite građana u slučaju prijavljivanja korupcije.
“Postoje mehanizmi koji se i danas primenjuju da bi se zaštitili građani. Jedan je Zakon o uzbunjivačima. Postoje znači različiti oblici u krivičnom postupku zaštite svedoka. Međutim, pitanje je koliko kod građana postoji svest o opasnosti od korupcije. Jer vrlo često neki koruptivni mehanizmi čak građanima odgovaraju. Onda je pitanje da li postoji opšta podrška u suzbijanju korupcije. Mi smo zemlja u kojoj korupcija ima dugu tradiciju”, dodao je Lazić.
Prema njegovim rečima, tradicija korupcije je još izraženije u južnim krajevima zemlje koji su bili pod Otomanskim uticajem u prošlosti kada su, kako je naveo, davanje poklona ljudima na vlasti i slični obrasci ponašanja bili veoma zastupljeni.
“U prvom redu, to treba da bude i rezultat ove diskusije, ali treba menjati što se tiče Javnog tužilaštva položaj i status Javnog tužilaštva i treba menjati uređenje odnosa policije i Javnog tužilaštva i naći neki odgovarajući način da se taj odnos uredi i obezbediti Javnom tužilaštvu istražiteljske službe, istražiteljske mehanizme da bude potpuno sposobno da samo prikuplja dokaze”, kazao je on.
Učesnici skupa su se složili i da tužilaštvo ne uživa veliko poverenje u javnosti, te da se takva slika mora popraviti, a način da se to uradi jeste efikasnija javnotužilačka delatnost u praksi.
Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) održao je u Novom Sadu diskusiju na temu “Poverenje građana u tužilačku borbu protiv političke korupcije”. Cilj skupa bio je razmena iskustava iz prakse, kao i formulisanje predloga za unapređenje važećih institucionalnih rešenja u borbi protiv političke korupcije.
Tekst je prvobitno objavljen na Kanal9TV.
Ostavite komentar