
Foto: N1
S jedne strane, time se povređuje pretpostavka nevinosti okrivljenih i odlučivanje o krivici prepušta sudu javnosti. S druge, curenje podataka koji bi po zakonu morali da budu tajni, može da upozori saradnike klana koji i dalje nisu uhapšeni, čime se znatno otežava posao postupajućeg tužioca, piše Danas.
Vida Petrović Škero, predsednica Centra za pravosudna istraživanja, napominje da, posmatrajući kako mediji objavljuju dokaze do kojih su došli istražni organi, stiče utisak da su mediji saučesnici u odbrani osumnjičenih.
– Takvo postupanje je nedopustivo. Novinari bi trebalo da znaju, a urednici bi morali da znaju, da objavljivanje takvih podataka nije dozvoljeno. Javnost ima pravo da bude informisana o toku istrage, ali mora postojati granica šta sme da se objavljuje, napominje Škero.
Ona naglašava da strahuje da bi ceo ovaj slučaj mogao da ima sličan epilog kao slučaj Dragoslava Kosmajca.
– Predsednik je tog čoveka označio kao velikog dilera drogom, a istraga je tek naknadno pokrenuta. Time je njemu potencijalno omogućeno da prikrije ili uništi dokaze. Na kraju je bio optužen i oslobođen za neko potpuno drugo delo. Posmatrajući način na koji se puštaju u medije dokazi iz istrage pitam se da li prisustvujemo stvarnoj borbi protiv mafije ili simulaciji borbe protiv mafije, ističe Škero.
Član Državnog veća tužilaca i zamenik Apelacionog tužioca u Novom Sadu Radovan Lazić pojašnjava da je po zakonu sprovođenje istražnih radnji sa razlogom zatvoreno za javnost.
– U toj fazi postupka, istražnim radnjama, saslušanju svedoka i izvođenju dokaza mogu da prisustvuju strane u postupku, ali ne i predstavnici javnosti. Predistražna faza postupka je još manje transparentna i njoj ni osumnjičeni i njihovi branioci ne mogu da prisustvuju. To je tako sa razlogom, jer bi puna transparentnost tih faza postupaka išla na ruku onih koji žele da prikriju određene dokaze, naglašava Lazić.
Podsetimo, od hapšenja Veljka Belivuka i njegovih saradnika, koji se sumnjiče zbog ubistva, trgovine narkoticima i iznude, mediji su svakodnevno iznosili poverljive podatke iz istrage. Novine su objavljivale detaljne opise navodnih krivičnih dela, kao i saznanja o tome šta je policija pronašla na pojedinim lokacijama. Televizija Pink je ekskluzivno u emisiji u kojoj je gostovao načelnik Uprave kriminalističke policije emitovala i snimke presretnutih razgovora između okrivljenih, nakon čega su ih gosti komentarisali.
Ostavite komentar