Predložene izmene Ustava u delu pravosuđa ujedinile su struku u stavu da amandmani treba da se povuku, jer su “nepopravljivi”, pojašnjava u emisiji Kvaka 23 sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić. Istakao je da “ako ovo zaista postane naš ustavni okvir”, sudije mogu na duži rok da “zatvore radnju”.
Nezavisne sudije su garancija građanima da ne razmišljaju ko zapravo “govori kroz usta sudije”, kaže Majić, a u amandmanima koje je predložilo Ministarstvo pravde je na “maestralan način izmenjena ta teza”.
Ispostavilo se da je navodno Ministarstvo pravde tu da štiti građane od sudova. Nigde u istoriji takav koncept nije postojao, uvek su sudovi štitili građane od svevolje i samovolje izvršne vlasti – objašnjava Majić.
Iako se složio da je sudstvo mnogo ranije trebalo da bude glasnije, upozorava da ako ovo zaista postane naš ustavni okvir, sudije mogu na duže vreme da “zatvore radnju”, kao i bilo kakvu ideju o tome da ćemo postati uređeno društvo koje ima vladavinu prava.
Ujedinjenje struke u stavu da izmene ne vode vladavini prava Majić vidi kao pobunu, a ukazivao je i ranije da će do nje doći.
Ja sam bio duboko uveren, gledajući kako se stvari odvijaju, da će doći do tačke kada jednostavno inače ćutljivo i trpeljivo pravosuđe će biti prinuđeno da reaguje, jer će shvatiti da stvari potpuno izmiču kontroli – dodaje Majić.
Osim jasnog stava stručnjaka iz oblasti pravosuđa koji su se “pobunili”, možda i po prvi put od kad postoji, oglasio se i Visoki savet sudstva, a Majić pojašnjava da je to zato što se menja Ustav, koji se inače ne menja tako često.
Dosta dugo sam u pravosuđu i dosta dugo ga pratim, ja ne pamtim ovakvu usaglašenost svih onih kojih su protiv ovoga. Vi danas zapravo nemate nikog relevantnog među ljudima koji se bave pravosuđem ko nije rekao jednu rečenicu, a ona glasi “povlačite ove amandmane, oni su nepopravljivi” – ističe Majić.
Kako je u prilogu za emisiju Kvaka 23 navela novinarka Tamara Skrozza, “niko ne spori da su reforme u pravosuđu neophodne”, ali je sporno što su “šumovi” između struke i Ministarstva pravde glasniji nego što bi trebalo, a to uvek budi sumnju u nečasne namere, mutne ciljeve i u najmanju ruku sporne rezultate.
Da li je protivljenje sudija, tužilaca i advokata predloženim Ustavnim promenama u pravosuđu početak ozbiljnog otpora struke, da li je sama struka jedinstvena u želji da se izbori za sopstvenu nezavisnost i u kojoj meri je Evropska unija u tom poslu od pomoći pogledajte u emisiji Kvaka 23 koju vodi novinarka Danica Vučenić.
Podsetimo, serijal Kvaka 23 je multimedijalni servis vesti i TV intervjua FoNeta o političkim kriterijumima koje bi Srbija trebalo da ispuni za punopravno članstvo u Evropskoj uniji. Južne vesti će u narednom periodu prenositi svake nedelje vesti i intervjue ovog servisa.
Ostavite komentar