Foto: CEPRIS
Danom konstituisanja Visokog saveta tužilaštva počeo je da teče jednogodišnji rok za donošenje podzakonskih akata koji su propisani Zakonom o javnom tužilaštvu i Zakonom o Visokom savetu tužilaštva i koji je istekao 10. maja ove godine.
Visoki savet tužilaštva je u decembru 2023. godine doneo Poslovnik o radu Komisije za odlučivanje o prigovoru protiv obaveznog uputstva za rad i postupanje u pojedinom predmetu, prigovoru protiv rešenja o supstituciji i prigovoru protiv rešenja o devoluciji (“Sl. glasnik RS”, br. 1/2024).
Naime, Zakonom o javnom tužilaštvu propisana je mogućnost da neposredno viši glavni javni tužilac izda nižem glavnom javnom tužiocu obavezno uputstvo za postupanje u pojedinom predmetu ako postoji sumnja u efikasnost ili zakonitost njegovog postupanja, odnosno postupanja neposredno nižeg javnog tužioca, kao i da Vrhovni javni tužilac takvo uputstvo izda svakom glavnom javnom tužiocu. Takođe, propisano je i da glavni javni tužilac može javnom tužiocu izdati obavezno uputstvo za rad i postupanje u pojedinom predmetu, ako postoji sumnja u efikasnost ili zakonitost njegovog postupanja ili zbog sprovođenja uputstva neposredno višeg javnog tužioca ili Vrhovnog javnog tužioca.
Niži glavni javni tužilac i javni tužilac koji smatra da je obavezno uputstvo za rad i postupanje u pojedinom predmetu nezakonito ili neosnovano ima pravo da izjavi prigovor sa obrazloženjem, a o tom prigovoru odlučuje komisija Visokog saveta tužilaštva na sednici koja je zatvorena za javnost, a način rada i odlučivanja Komsije uređuje se navedenim Poslovnikom Visokog saveta tužilaštva.
Imajući u vidu značaj koji navedena Komisija ima, CEPRIS je oformio radnu grupu sa ciljem sačinjavanja modela poslovnika koji uređuje njen rad.
MODEL POSLOVNIKA O RADU KOMISIJE ZA ODLUČIVANJE O PRIGOVORU PROTIV OBAVEZNOG UPUTSTVA ZA RAD I POSTUPANJE U POJEDINOM PREDMETU, PRIGOVORU PROTIV REŠENJA O SUPSTITUCIJI I PRIGOVORU PROTIV REŠENJA O DEVOLUCIJI rezultat je rada Radovana Lazića, javnog tužioca u Apelacionom javnom tužilaštvu u Novom Sadu upućenog u Tužilaštvo za ratne zločine i nekadašnjeg člana Državnog veća tužilaca, zajedno sa saradnicama – Bojanom Savović, javnom tužiteljkom u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu i Anom Zdravković, doktorantkinjom na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu sa položenim pravosudnim ispitom.
Za razliku od Poslovnika koji je usvojio Visoki savet tužilaštva, Modelom CEPRIS-a određen je sastav Komisije i to tako što Komisija ima po jednog člana iz svakog nivoa javnog tužilaštva (osnovno, više, apelaciono i vrhovno) i jednog iz tužilaštva posebne nadležnosti. Ovakvim rešenjem se sprečava da većina članova Komisije bude iz Vrhovnog javnog tužilaštva i time se umanjuje uticaj Vrhovnog javnog tužioca, što je bio i ratio legis propisivanja ovakvog načina odlučivanja o prigovoru u Zakonu o javnom tužilaštvu.
Poslovnikom koji je usvojio Visoki savet tužilaštva propisano je da se sednica Komisije održava ako joj prisustvuje najmanje tri člana. CEPRIS smatra da navedena odredba nije u skladu sa Zakonom o javnom tužilaštvu koji izričito propisuje da odlučuje petočlana komisija. Shodno tome, Modelom CEPRIS-a zahteva se prisustvo svih pet članova na sednici i istovremeno predviđa da svaki član ima svog zamenika iz javnog tužilaštva iste vrste kako bi se sprečila moguća blokada rada Komisije.
U istom maniru, Poslovnik koji je usvojio Visoki savet tužilaštva nema odgovarajuće rešenje ni u slučaju izuzeća člana Komisije budući da tada Komsija odlučuje bez izuzetog člana, te je CEPRIS stava da i to nije u skladu sa odredbom Zakona o javnom tužilaštvu kojom je propisano da odluku donosi petočlana Komisija. Izuzećem tri ili više članova moglo bi se doći i do blokade rada Komisije. Predviđanjem da svaki član Komisije ima svog zamenika iz javnog tužilaštva iste vrste, Model CEPRIS-a nudi rešenje za ove situacije.
Takođe, Model CEPRIS-a predviđa da se izdvojeno mišljenje, zajedno sa odlukom o prigovoru, dostavlja javnom tužiocu ili glavnom javnom tužiocu koji je izjavio prigovor i glavnom javnom tužiocu koji je izdao uputstvo, odnosno doneo rešenje o supstituciji ili devoluciji.
Ostavite komentar