Foto:CEPRIS
Polazne osnove za usvajanje Zakona o Pravosudnoj akademiji sačinjene su imajući u vidu da ustavnim amandmanima nije prihvaćena mogućnost da Pravosudna akademija predstavlja „jedinu tačku ulaska“ (single entry point) u nacionalno pravosuđe, a s obzirom na kapacitet Pravosudne akademije i stepen njene samostalnosti. Takav zaključak je imala i Venecijanska komisija, koja je istakla da isključenje Pravosudne akademije iz ustavnih amandmana znači da ulazak u pravosuđe nije uslovljen završetkom odgovarajuće obuke na Akademiji.[1]
Naglašavamo i da je Ustavni sud svojevremeno utvrdio neustavnost odredbe člana 40 (stav 8) Zakona o Pravosudnoj akademiji jer je početna obuka na Pravosudnoj akademiji postavljena kao poseban i presudan uslov za vrednovanje stručnosti i osposobljenosti prilikom predlaganja kandidata za prvi izbor,[2] kao i neustavnost odredaba Zakona o sudijama i Zakona o javnom tužilaštvu kojima su Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca obavezni da prilikom predlaganja kandidata za izbor za sudiju prekršajnog ili osnovnog suda, odnosno zamenika osnovnog javnog tužioca prednost daju kandidatu koji je završio pripremnu obuku na Pravosudnoj akademiji.[3]
Ministarstvo pravde je rešenjem od 25. jula 2024. godine osnovalo Radnu grupu za izradu nacrta Zakona o Pravosudnoj akademiji, koja je nakon inicijalnog sastanka 1. avgusta 2024. godine održala još samo jedan od 4. do 6. septembra. Ministarstvo pravde je već 8. septembra objavilo tekst Nacrta zakona o Pravosudnoj akademiji zajedno sa predlozima za izmene Zakona o sudijama i Zakona o javnom tužilaštvu, da bi 12. septembra poslalo Venecijanskoj komisiji na mišljenje o usaglašenosti radnog teksta sa standardima Saveta Evrope, a potom objavilo informaciju o održavanju javne rasprave od 1. oktobra do 1. novembra.
Podsećamo, nakon donošenja ustavnih amandmana kojima je Ustav Republike Srbije promenjen u delovima kojima su regulisani sudska vlast, tužilaštvo i podela vlasti, u članu 2 Ustavnog zakona za sprovođenje Akta o promeni Ustava propisano je da će Zakon o sudijama, Zakon o uređenju sudova, Zakon o javnom tužilaštvu, Zakon o Visokom savetu sudstva i Zakon o Državnom veću tužilaca biti usklađeni sa Amandmanima u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu, dok će odredbe drugih zakona biti usklađene u roku od dve godine, uključujući tu i Zakon o Pravosudnoj akademiji.
[1] Mišljenja Venecijanske komisije CDL-AD(2021)032 br. 1027/2021 i 1047/2021 o Nacrtu amandmana na ustavne odredbe koje se tiču pravosuđa i o Nacrtu ustavnog zakona za sprovođenje amandmana (doneto na 128. plenarnom zasedanju održanom u Veneciji 15. i 16. oktobra 2021), Strazbur, 18. oktobar 2021, 18, 19.
[2] Ustavni sud, IUz-497/2011, 6. februar 2014.
[3] Ustavni sud, IUz-427/2013, 12. jun 2014; IUz-428/2013, 12. jun 2014.
Ostavite komentar