
Pravnici CEPRIS-a sačinili su Polazne osnove za usvajanje Zakona o uređenju sudova, uz okvir koji se odnosi na ustavno uređenje pravosuđa, činjenicu da je ratio usvojenih ustavnih amandmana otklanjanje neprimerenog uticaja druge dve grane vlasti na sudsku vlast, kao i da je iskazan i prihvaćen politički stav „da ustav nije toliko bitan, samo je osnov za zakon“.
Metodološki pristup je određen tako što je praćena sistematizacija još uvek važećeg Zakona o uređenju sudova, navođenjem ključnih pitanja koja moraju biti regulisana donošenjem novog zakona, sa konkretnim predlozima i obrazloženjima.
Razmatrano je koje su nužne promene zbog usvojenih ustavnih amandmana, preporuke Venecijanske komisije, stav teorije, preporuke Komiteta ministara Saveta Evrope, mišljenja konsultativnog veća evropskih sudija i, najvažnije, stepen stvarnih potreba i mogućnosti sudstva za izmenu nacionalnog pravosuđa.
Polazne osnove za usvajanje Zakona o uređenju sudova rezultat su rada sudije i nekadašnje predsednice Vrhovnog suda Srbije Vide Petrović Škero, zajedno sa saradnicama, advokaticom i nekadašnjom predsednicom Drugog opštinskog suda u Beogradu Gordanom Mihailović i doktorantkinjom na Pravnom fakultetu u Beogradu Anom Zdravković.
Napomena: Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) formirao je u julu 2022. godine pet radnih grupa koje su sačinile polazne osnove za usvajanje pet zakona – Zakon o sudijama, Zakon o uređenju sudova, Zakon o Visokom savetu sudstva, Zakon o javnom tužilaštvu i Zakon o Visokom savetu tužilaštva. Polazne osnove treba da ukažu na ključna pitanja koja sada moraju biti regulisana pomenutim zakonima, uz predlaganje konkretnih rešenja, a imajući u vidu izmenjeni Ustav.
Izradu ovog teksta podržali su Ambasada Kraljevine Holandije u Srbiji, Balkanski fond za demokratiju, projekat Nemačkog Maršalovog fonda Sjedinjenih Američkih Država i Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu.



Ostavite komentar