Referendum o potvrđivanju Akta o promeni Ustava održan je, sad već davnog, 16. januara 2022. godine. Bilo je potrebno da polovina izašlih birača zaokruži „da” kako bi promena Ustava bila usvojena. Skoro 60% građana je to učinilo, čime su ustavne izmene podržane. O posledicama referendumske odluke građana Srbije, o načinu na koje će ove promene biti uređene zakonima i kako se ova ustavna promena odražava na evropske integracije Srbije, Beogradska otvorena škola razgovarala je sa Sofijom Mandić, pravnicom, aktivistkinjom za ljudska prava i članicom Centra za pravosudna istraživanja (CEPRIS).
Zaštita od otkaza zaposlenim ženama za vreme trudnoće i odsustva nakon porođaja
Posebna zaštita žena pre i nakon porođaja regulisana je kako Ustavom, kao najvišim pravnim aktom Republike Srbije, tako i Zakonom o radu koji kao posebni zakon reguliše prava i obaveze poslodavaca i zaposlenih po osnovu rada. U tom smislu, Zakon o radu predviđa posebnu zaštitu od otkaza za ovu kategoriju zaposlenih, piše advokatica Jovana Milić.
Marinković: Neustavna uredba o suđenju preko Skajpa
Prošle nedelje otvoreno je novo poglavlje u kršenju neodstupnih ljudskih prava, onih u koja se ne sme zadreti ni u vanrednom stanju, piše profesor Ustavnog prava dr Tanasije Marinković.
Vladavina prava i ustavnosti Miodrag Jovanović: Izazovi vanrednog stanja
Bez obzira na opravdanu želju da u dramatičnim okolnostima „izražava državno jedinstvo“, predsednik Republike trebalo bi da zauzda samodržačke porive i da prestane da uzurpira nadležnosti koje mu po Ustavu ne pripadaju, piše predsednik Upravnog odbora CEPRIS-a profesor Miodrag Jovanović.
Beljanski o Skajp suđenjima: Sud se stavio u funkciju propagande vlasti
“Stavljanje optuženih u pritvorsku jedinicu u Vršcu ili Požarevcu pre suđenja predstavlja jednu vrstu ucene. Sud se stavio u funkciju propagande i zastrašivanja građana. Te presude ne bi smele da ostanu na snazi”, rekao je predsednik Advokatske komore Vojvodine Vladimir Beljanski u onlajn emisiji NDNV “Skajp suđenja u Srbiji”.
Građani koji krše „policijski čas“ biće abolirani nakon ukidanja vanrednog stanja
Beogradski centar za ljudska prava ukazuje na postojanje pravnih prepreka da građani koji prekrše Naredbu o ograničenju zabrani kretanja budu pravnosnažno kažnjeni u prekršajnom postupku.
Škero: Pravo na dostojanstvo ličnosti niko ne sme da ograniči
“Uskraćivanje prava kretanja za starije od 65 godina posledica je vanrednog stanja i potrebe da se zaštite ugrožene kategorije stanovništva, i to nije upitno. Međutim, upitan je način na koji se to radi i upitno je zašto se država opredelila za uvođenje vanrednog stanja, a ne vanredne situacije, koja bi bila primerenija u ovim okolnostima“, rekla je predsednica CEPRIS-a Vida Petrović Škero u intervjuu za podkast Istinomera „U mikrofon“.
Vanredno stanje – uputstvo za upotrebu
Sve što ste čuli od predsednika: da ne smete na ulicu, da vas čeka tri godine zatvora, nema realnu pravnu snagu. Niko ne treba da se boji da će prekršiti nešto što je predsednik usmeno izrekao, piše članica CEPRIS-a i pravnica Sofija Mandić.
Škero: Odluka o vanrednom stanju nejasna
„Nisu jasno definisane mere, već je rečeno ‘Mi ćemo se za sve pobrinuti’, ali nije rečeno na koji način“, rekla je predsednica udruženja CEPRIS Vida Petrović Škero i dodala da građani nemaju dovoljno poverenja da bi im takve „opšte mere“ bile dovoljne da se osećaju bezbedno.
Majić: Pritisci na sudstvo potiču od sistema koji smo nasledili
Sudija Apelacionog suda i član Upravnog odbora CEPRIS-a Miodrag Majić rekao je da je pritisak izvršne vlasti na pravosuđe oduvek postojao, ali da se poslednjih nekoliko godina otrgao kontroli, jer predstavnici izvršne vlasti „izlaze i govore ko će biti kriv, ko uhapšen, ko je prošao poligraf i ko je ispravan”.
- 1
- 2
- 3
- …
- 23
- Next Page »