
Centar za pravosudna istraživanja saopštava da neće učestvovati na javnom slušanju na temu „Predstavljanje predloga zakona koji se donose u cilju usklađivanja sa Aktom o promeni Ustava Republike Srbije koji je potvrđen na republičkom referendumu 16. januara 2022. godine“, koji je zakazan u Domu Narodne skupštine Republike Srbije, za četvrtak 26. januara 2023. godine.
Za odlluku o neučestvovanju navodimo sledeće (detaljnije) razloge:
1. Vlada Srbije je 17. januara, samo dva dana nakon okončanja javne rasprave, usvojila predloge Zakona o Visokom savetu sudstva, Visokom savetu tužilaštva, Zakona o uređenju sudova, Zakona o javnom tužilaštvu i Zakona o Visokom savetu tužilaštva. Predlozi su usvojeni bez izveštaja o sprovedenoj javnoj raspravi i bez razjašnjenja koji predlozi i sugestije iz javne rasprave su usvojeni, a koji ne.
U Izveštaju o sprovođenju javne rasprave koje je Ministarstvo pravde naknadno objavilo 20. januara, vidimo da su Ministarstvo pravde i Vlada Srbije odbili oko 90 odsto predloga primljenih u javnoj raspravi, uključujući tu i gotovo sve sugestije Centra za pravosudna istraživanja. Predlozi su odbijeni bez adekvatnog obrazloženja. Malobrojni predlozi koji su prihvaćeni u javnoj raspravi su tehničkog, a ne suštinskog karaktera.
2. Vlada Srbije je na sednici 17. januara usvojila i predloge još četiri zakona koji se tiču uređivanja rada sudstva i tužilaštva. Radi se o predlozima zakona o izmenama Zakona o Ustavnom sudu, Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine, Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije i Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.
Izmene ovih zakona, kojima se uvode značajna nova rešenja u materijama koje navedeni zakoni uređuju, nisu javno raspravljena, te su zainteresovani da o njima raspravljaju, uključujući tu i CEPRIS, dovedeni pred svršen čin koji ne može biti otklonjen javnim slušanjem koje se priprema u Skupštini.
3. CEPRIS je već upozoravao da, iako je pisanim putem aktivno učestvovao u izradi sugestija i komentara na pet nacrta pravosudnih zakona, nije bio pozvan na okrugle stolove koji su tokom javne rasprave održani u Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Beogradu (27. decembra u Narodnoj skupštini). Takođe, podaci o vremenu i mestu održavanja tih okruglih stolova nisu bili javno dostupni.
Imajući u vidu zatvorenost javne rasprave za opštu i stručnu javnost dok je bilo prostora za uticaj na predloge zakona, smatramo da organizacija javnog slušanja u fazi kada su predlozi čak devet zakona već u skupštinskoj proceduri, ne služi pobošljanju ovih predloga, već simulaciji otvorenosti procesa koji je suštinski već okončan.
4. Iz poziva koji je Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo dostavio, nije jasno šta je zaista cilj javnog slušanja. Tema je predstavljanje predloga zakona koji se usklađuju sa Aktom o promeni Ustava, a CEPRIS je pozvan da ovu temu predstavljanja “sagleda”. Stava smo da je sagledavanje usklađivanja zakona bilo moguće i svrsishodno na početku procesa njihove izrade, a ne sada kada su predlozi zakona već u skupšinskoj proceduri.
Ostavite komentar