
U obrazloženju nagrade, pročitanom na svečanosti u Narodnoj biblioteci Srbije, Savet je naveo da se Majić istakao u borbi za nezavisnost pravosuđa i da je „istaknuti protivnik kaznenog populizma“.
Majić je izjavio da nagrada dolazi u vreme kada je „srpsko društvo na najnižoj lestvici borbe protiv korupcije“ i da „Srbiju očekuju još teža vremena“. On je naveo da danas u Srbiji ima afera državnih zvaničnika, marginalizacije kontrolnih tela i da je „blizu krah pravne države“.
„Siguran sam da nas očekuju još teža vremena“, rekao je Majić.
Potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije Miroslav Milićević rekao je da tom nagradom žele da očuvaju sećanje na Vericu Barać i da se i osam godina posle njene smrti borba protiv korupcije i dalje vodi.
„Postali smo država suprotstavljenih građana”, rekao je Milićević.
On je podsetio da ni 24 sporne privatizacije nisu rešene, iako svi govore da jesu.
„Predistražne radnje za ‘Sartid’ trajale su 15 godina“, rekao je Milićević.
On je naveo da korupcija predstavlja „kvarenje države, gubitak dostojanstva i neravnopravnost građana“. Milićević je ocenio je da je zabluda da je prelazak iz autoritarne vlasti u demokratiju doprinos borbi protiv korupcije i poručio da će Savet nastaviti da radi i u aktuelnom „krnjem“ sastavu.
Na uručenju nagrade prikazan je kratak film o tome kako je Verica Barać govorila o korupciji u Srbiji, o problemima s kojima se Savet suočavao u njeno vreme i o ličnim problemima koje je imala zbog svog rada – pretnji i krivičnih prijava protiv nje.
Nagrada je ustanovljena 2011. godine i do sada su je dobili Rodoljub Šabić, Zagorka Golubović, Vladimir Radomirović, Danica Vučenić, radio-emisija „Talasanje“, Predrag Koraksić – Koraks, Dušan Teodorović, Dušan Petričić i nedeljnik “NIN” i njegov urednik Milan Ćulibrk.
Verica Barać je na čelu Saveta bila od 2003. do smrti marta 2012. godine.
Tekst je prvobitno objavljen na sajtu Insajdera.
Ostavite komentar