Dana 14. novembra 2016. godine u Medija centru u Beogradu održana je konferencija za novinare CEPRIS-a i kancelarije Beljanski povodom poništavanja doktorata Slobodana Beljanskog.
Objavljujemo tekstove saopštenja sa navedene konferencije:
Prof. dr Marijana Pajvanič, članica Upravnog odbora CEPRIS
Ne želimo da se upuštamo u pravnu zasnovanost i argumentaciju na kojima počiva Odluka Pravnog fakulteta, da, na osnovu inicijative Katedre krivičnopravnih nauka od 6. 7 2016 godine, i Izveštaja Komsije formirane rešenjem dekana od 25. 8. 2016 godine, svojim rešenjem, donetim 7. 11 2016. godine „oglašava ništavom Odluku komisije za odbranu doktorskog rada od 15. III 2001 godine o odbranjenoj doktorskoj disertaciji „Jugoslovenski krivični postupak i međunarodni pravni standardi“ i sticanju naučnog stepena doktora pravnih nauka Slobodana Beljanskog iz Novog Sada“, budući da će to svakako biti sadržano u žalbi na rešenje koju dr Beljanski najavljuje i za čije mu sastavljanje sasvim sigurno neće biti potrebna bilo čija pravna pomoć.
Ne upuštajući u moguće lične motive, razloge i sukobe bilo koje vrste u vezi sa donošenjem rešenja kojim se iz proceduralnih razloga „oglašava ništavom Odluka komisije za odbranu doktorskog rada od 15. III 2001 godine o odbranjenoj doktorskoj disertaciji i sticanju naučnog stepena doktora pravnih nauka dr Slobodana Beljanskog želimo da javnost obavestimo o činjenicama značajnim za aktivnosti CEPRIS-a.
Bilo ko, ko je prethodnih dana imao prilike da se o ovome obavesti kao čitalac štampe, a čitaoci svakako nisu samo pravnci, morao je da se zapita zašto je trebalo da protekne 15 godina da se pokrene postupak osporavanja formalnih manjkavosti procedure vezane za zakazivanje javne odbrane doktorske disertacije Slobodana Beljanskog? Traženje odgovora na ovo pitanje prepuštamo drugima.
Činjenice, koje je lako utvrditi, a koje su prethodile navedenoj odluci daju povoda da CEPRIS pred najširu javnost iznese razloge za svoju zabrinutost.
Poseban razlog za reagovanje CEPRIS-a je to što je to, u kratkom vremenu od formiranja ovog udruženja građana (29. 5 2016) i njegove registracije (6. 6. 2016. godine), već drugi slučaj da su članovi ovog udruženja izloženi pritiscima.
Podnošenje inicijative (6. 7. 2016 godine) Katedre krivičnopravnih nauka Pravnog fakulteta u Novom Sadu i pokretanje postupka osporavanja formalnih manjkavosti procedure zakazivanja javne odbrane doktorske disertacije Slobodana Beljanskog vremenski koincidira sa
– pokretanjem postupka odlučivanja o odlukom o izuzeću od postupanja u određenom krivičnom predmetu sudije dr Aleksandar Trešnjeva, člana CEPRIS-a, samo nepune dve nedelje nakon formiranja ovog udruženja, istoga dana kada je udruženje registrovano (16. 6. 2016);
– zahtevom da Visoki savet sudstva ispita da li je vršenje sudijske funkcije spojivo sa članstvom u CEPRIS-u o čemu je Visoki savet sudstva odlučivao na sednici (15. 7. 2016).
Možemo se stoga upitati ko je sledeći?
Želimo da obavestimo najširu javnost da će članovi CEPRIS-a i nadalje nastaviti da rade na ostvarivanju osnovnog cilja utvrđenog u Statutu (član 1 stav 1) ove organizacije koji uključuje „stvaranje uslova za nezavisan ili samostalan status i stručan, nepristrasan i efikasan rad pravosuđa u otvorenom demokratskom društvu, zasnovanom na načelima vladavine prava i podele vlasti“ kao i da će fokus aktivnosti biti
– izučavnje sadržaja i primene propisa iz oblasti pravosuđa,
– istraživanje problema koji se pojavljuju u pravosudnoj praksi
– predlaganju mere za njihovo otklanjanje.
Ove aktivnosti od značajne za proces pristupanja EU, posebno za pregovore u vezi sa poglavljem 23. Uvereni smo da je u tome svaki lični stručni angažman koristan i dobrodošao.
Advokatska kancelarija Beljanski
Slobodanu Beljanskom doktorat oduzet iz političkih razloga
Uglednom novosadskom advokatu Slobodan Beljanskom je rešenjem dekana Pravnog fakulteta u Novom Sadu poništen doktorat koji je odbranio pre više od 15 godina, a pozadina ovakve odluke je politička i predstavlja progon neistomišljenika. Sve ovo se dešava u vreme kada na političkoj sceni nesmetano deluju brojne ličnosti sa doktoratima za koje se sumnja da su plagijati.
Doktorat je poništen iako je Nastavno-naučno veće Pravnog fakulteta donelo 2001. godine odluku o imenovanju komisije, tadašnji dekan zakazao odbranu, a komisija u kojoj su bili prof. dr Momčilo Grubač, prof. dr Zagorka Jekić i doc. dr Ištvan Feješ, donela odluku da je Beljanski sa uspehom odbranio disertaciju i stekao naučni stepen doktora pravnih nauka. Obrazloženje Pravnog fakultata za takvu odluku je da nije bilo „zahteva“ Beljanskog da brani doktorat. Iz toga valjda proizlazi da je bez svoje volje napisao doktorat i odbranio ga. Ovakva odluka Pravnog fakulteta je presedan. Razlozi za poništavanje doktorata, međutim, nisu formalno-pravne prirode. Doktorat je poništen:
– zbog javnih nastupa Slobodana Beljanskog u kojima je kritikovao brojne negativne društvene pojave;
– zbog toga što je Slobodan Beljanski sa Upravnim odborom Advokatske komore Vojvodine sprečio pokušaj da jedino studenti sa državnog Pravnog fakulteta u Novom Sadu mogu u daljoj karijeri da se upišu u advokatsku komoru, čime bi taj fakultet dobio monopol;
– zato što Slobodan Beljanski kao advokat zastupa Udruženje mađarskih učenika u sudskom sporu protiv Pravnog fakulteta u Novom Sadu, jer je to jedini fakultet na kome im nije dozvoljeno polaganje prijemnog ispita na maternjem jeziku;
– zato što je Slobodan Beljanski predsednik nedavno osnovanog udruženja CEPRIS (Centar za pravosudna istraživanja), koje je okupilo eminentne pravnike spremne da se beskompromisno bore za nezavisno sudstvo i vladavinu prava;
– kroz navodne formalno-pravne razloga, Pravni fakultet pokušao je da diskredituje Slobodana Beljanskog i da se, u maniru vremena u kojem živimo, na beskrupulozan način obračuna sa osobom koja poseduje intelektualnu i ljudsku hrabrost da javno izrazi svoje mišljenje.
Slobodan Beljanski je kao doktor nauka bio koautor udžbenika iz krivično procesnog prava koji je korišćen na Pravnom fakultetu i držao je predavanja iz pravne etike na istom fakultetu, takođe kao doktor nauka.
Od tada je prošlo mnogo godina. Koliko još doktorata je Pravni fakultet proveravao u smislu valjanosti procedure? Pretpostavljamo – nijedan, što znači da se proveri ovog doktorata pristupilo zlonamerno sa ciljem da se poništi. U vreme kada su na političkoj sceni brojne javne ličnosti sa doktoratima za koje se sumnja da su plagijati, ovakav postupak Pravnog fakulteta predstavlja simulaciju borbe za uvođenje reda u oblasti nauke. Odluka je doneta bez prethodnog obaveštavanja Slobodana Beljanskog da je fakultet pokrenuo postupak i bez njegove mogućnosti da u takvom postupku učestvuje.
Protivljenje poništavanju doktorata Slobodana Beljanskog nema za cilj da se omogući zadržavanje ovog zvanja, pogotovo posle postupaka instucije koja je ga dodelila. Međutim, dopuštanje samovolje, bezobzirnosti i zloupotreba izlaže svakog od nas mogućnosti da uskoro bude žrtva takvog postupanja. Poruka Pravnog fakulteta je: „ćutite jer možda niste podneli prijavu kada ste rođeni – možda i ne postojite“.
***
Slobodan Beljanski je dobitnik priznanja Vrhovnog suda Srbije za doprinos kulturi prava, nagrade za publicistiku „Svetozar Miletić“, počasnih diploma Kopaoničke škole prirodnog prava, priznanja „Vitez poziva“ i Zlatne povelje sa plaketom i zlatnom značkom „Philip Noel-Baker“ Internacionalne lige humanista. Dobio je najviša priznanja sedam advokatskih komora: Plaketu Advokatske komore Srbije, Zlatnu plaketu Advokatsko-odvjetničke komore Federacije BiH, Povelju crnogorske advokature Advokatske komore Crne Gore, Plaketu sa zahvalnicom Advokatske komore Vojvodine, Povelju „Glasnika AKV“, Plaketu „Dr Ivo Politeo“ sa poveljom Hrvatske odvjetničke komore, Priznanie Advokatske komore Makedonije i Plaketu „Dr Danilo Majaron“ Odvetniške zbornice Slovenije. Jedini je advokat sa svim ovim priznanjima za doprinos pravu, advokaturi i publicistici. Objavio je više desetina radova iz oblasti krivičnog prava, antropologije i pravne filozofije…
Ostavite komentar