Foto: Petar Pavlović/CEPRIS
Studija „Normativna kontrola ustavnosti kao osnovna(?) nadležnost Ustavnog suda Srbije (2009-2019)“ jeste nastavak istraživanja o radu Ustavnog suda Srbije koji CEPRIS analizira od 2019. godine.
Prva analiza nastala krajem iste godine, pokazala je da osnovna nadležnost Ustavnog suda u Srbiji, tj. normativna kontrola ustavnosti i zakonitosti opštih akata, čini tek oko 5% predmeta u radu Suda. Pomenuta analiza se, stoga, poglavito bavila postupanjem suda po ustavnim žalbama, kao njegovom pretežnom delatnošću, dok je postupanje u okviru kontrole ustavnosti i zakonitosti relativno zanemareno.
Nova studija u izdanju CEPRIS-a sada analizira „izvorne“ nadležnosti ustavnog sudstva, odnosno način njenog vršenja od strane Ustavnog suda Srbije, u desetogodišnjem periodu između 2009. i 2019. godine.
Autori, profesorka Marijana Pajvančić i advokat Slobodan Beljanski, koji su učestvovali i u radu na prethodnoj studiji, detaljno analiziraju statističke podatke koji pokazuju (ne)delovanje Ustavnog suda, a zatim daju preporuke o poželjnim normativnim rešenjima, koje bi dovele do efikasnije i snažnije ustavnosudske kontrole ustavnosti i zakonitosti u Srbiji.
U razgovoru učestvuju:
- prof. dr. Marijana Pajvančić, redovna profesorka u penziji i autorka studije
- Slobodan Beljanski, advokat i autor studije
- prof. dr Goran P. Ilić, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i bivši sudija Ustavnog suda Srbije
Tribinu je moderirao prof. dr Goran Dajović sa Pravnog fakulteta u Beogradu.
NORMATIVNA KONTROLA USTAVNOSTI KAO OSNOVNA(?) NADLEŽNOST USTAVNOG SUDA SRBIJE (2009 – 2019)
Ostavite komentar