Centar za pravosudna istraživanja (CEPRIS) smatra da sadržina Nacrta amandmana na Ustav Srbije, koje je ministarstvo pravde objavilo 11. septembra nije u skladu sa opšte prihvaćenim standardima nezavisnosti pravosuđa, niti sa usvojenim principima i ciljevima Akcionog plana za poglavlje 23.
Ministarstvo pravde je radni tekst ustavnih amandmana objavilo uz konstataciju da je “usklađen sa preporukama Venecijanske komisije”. Ovo nije u potpunosti tačno. Neke od ključnih preporuka Venecijanske komisije nisu uvažene. One se tiču odnosa tri grane vlasti, ujednačavanja sudske prakse, stalnosti i nepremestivosti sudija, izbora i načina odlučivanja Visokog saveta sudstva i Visokog saveta tužilaca. Naročito je zabrinjavajuća predložena ekskluzivna uloga Pravosudne akademije u izboru sudija, kojom je sudijskim i tužilačkim pomoćnicima onemogućen izbor na pravosudne funkcije.
Ovom prilikom CEPRIS ponovo ističe da je postupak promene Ustava potrebno staviti u ustavne okvire, odnosno omogućiti da narodni poslanici, a ne ministarstvo pravde ili Vlada, odlučuju o potrebi za promenom Ustava, kao i sadržini ustavnih amandmana. Nakon što se postupak izmene Ustava vrati u institucionalne okvire, nužno je formirati ekspertsku radnu grupu koja će izraditi akt o promeni Ustava, koji će se naći pred narodnim poslanicima. Potrebno je da u ovoj radnoj grupi budu zastupljeni i profesori ustavnog prava, koji su do sada bili isključeni iz razgovora o ustavnim promenama.
Podsećamo da je predsednica Vlade Ana Brnabić, 5. septembra ove godine održala sastanak sa predstavnicima civilnog društva, na kome je jedna od tema bila izrada ustavnih amandmana. Predsednici Vlade, kao predstavnici predlagača promene Ustava, je predočena potreba formiranja posebne radne grupe, kao i posledice daljeg nepoštovanja procedure promene Ustava.
U narednim danima CEPRIS će se detaljnije osvrnuti na sva rešenja koja, po našem shvatanju, ostaju neusaglašena i neprihvatljiva.
Ostavite komentar